ПРЕС-РЕЛІЗ
щодо презентації монографії В. Г. Камчатного «Науково-освітній доробок професора І. П. Осипова (1855–1918 рр.) у галузі хімії»
Професор Іван Павлович Осипов (1855 – 1918 рр.). Фото 1889 р.
4 листопада 2018 р. виповнюється 100 років з дня смерті видатного вченого-хіміка, заслуженого професора, ректора Харківського технологічного інституту Івана Павловича Осипова.
Саме з метою гідного вшанування пам`яті науковця до цієї дати приурочено вихід у світ монографії В. Г. Камчатного «Науково-освітній доробок професора І. П. Осипова (1855–1918 рр.) у галузі хімії».
Випускник фізико-математичного факультету Харківського університету, талановитий учень академіка Миколи Миколайовича Бекетова, Іван Павлович Осипов був визнаним фахівцем у різних галузях хімічної науки – в теоретичній, неорганічній, органічній, фізичній, аналітичній хімії, а також в фармакології, судовій хімії, в історії хімії тощо. Його докторська дисертація присвячена вивченню термохімічних явищ.
27 років поспіль він очолював Товариство фізико-хімічних наук при Харківському університеті,яке стало осередком хімічної науки на території Наддніпрянської України. Варто зазначити, що І.П. Осипов був обраний до складу европейських наукових хімічних товариств, а саме, Берлінського та Паризького. Вражають також його масштабні просвітницькі та громадські проекти.
Із 1906 року вчений працював у Харківському технологічному інституті на посаді професора та очолював хімічну лабораторію. У 1915 році, в непрості часи Першої світової війни, він був обраний на посаду директора (із 1917 року – ректора) ХТІ. У цей час І. П. Осипов також став одним із ініціаторів створення та першим директором Харківського жіночого політехнічного інституту. Три роки його керування ХТІ – це надважкі зусилля задля збереження навчального закладу в умовах війни, суспільних потрясінь та економічної розрухи. Внаслідок таких обставин та важкої хвороби вчений передчасно пішов з життя.
У монографії детально висвітлені біографія вченого, його наукова, освітня, громадська діяльність, наведена бібліографія творчої спадщини. Книга також містить відомості про талановитих учнів професора. Автор монографії – випускник факультету технології неорганічних речовин ХПІ 1978 року, народний депутат України двох скликань, Виконавчий директор Правління ГО «Асоціація випускників НТУ «ХПІ», кандидат історичних наук Валерій Григорович Камчатний.
На презентацію запрошуються фахівці-історики, викладачі, студенти та всі інші, хто цікавиться історією розвитку вітчизняної хімічної науки та вищої школи, зокрема Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут», Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна та Харківського національного медичного університету.
Презентація відбудеться 7 листопада ц.р. у Науково-технічній бібліотеці НТУ «ХПІ», каб. 63. Початок о 14-30 год.